główna | historia | gun kata | forum | linki


    Akcja filmu 'Equilibrium' rozgrywa się w przyszłości, w świecie Librii, zaraz po Trzeciej Wojnie Światowej.Cywilizacje Ziemi, świadome tego że nie przetrwają ewentualnej Czwartej Wojny, utworzyły radę, która miała ustalić zasady, aby spacyfikować populację. Osiągnęły to przez antywojenną propagandę, lekarstwo Prozium, które przygasza wszystkie uczucia, a także oddziały elitarnych żołnierzy znanych jako Klerycy Grammatonu.


Libria

    Rada Librii stwierdziła, że uczucia są rdzeniem każdej wojny, a bez uczuć wojna nie zaistnieje. Bez wojen Libria mogłaby żyć w pokoju i maksymalnej produktywności. Nie mają prawa bytu przedmioty, które wywołują uczucia, np. książki, muzyka, obrazy i wszystkie inne przedmioty o wartości osobistej. Pod rządami rady wszyscy mieszkańcy Librii muszą przyjmować dzienne dawki Prozium. Ten środek neutralizuje wszystkie ludzkie uczucia, likwidując możliwość konfliktów. Jednak jest grupa ludzi odmawiających przyjmowania Prozium, którzy sądzą, że uczucia są zbyt dużo warte, aby się ich wyzbywać. Są oni znani jako "uczuciowcy".

    Uczuciowcy używają wszelkich możliwych środków aby utrzymać swą "wolność". W celu znajdowania i likwidacji tych grup rada Librii stworzyła oddziały elitarnych żołnierzy, znanych jako Klerycy. Ci Klerycy są trenowani w sztuce walki Gun Kata, która opiera się na analizowaniu wszelkich poziomów i możliwości walki na broń palną. Używając tej techniki Klerycy mogą przewidywać, a nawet wyczuwać następny ruch uczuciowca. Pozwala im to reagować na ruchy, których jeszcze nie wykonano. Pomimo tego, że Klerycy są ludźmi i mogą zginąć od broni palnej, mistrzowskie opanowanie Gun Kata sprawia, że są praktycznie nietykalni dla broni pociskowej.

    Film ekranizuje życie Johna Prestona (Christian Bale), Kleryka najwyższej rangi. Przypadkiem rozbija i traci dawkę Prozium i zaczyna odczuwać emocje. Zamiast powrócić do zażywania leku, postanawia go odstawić. Zaczyna czuć coraz więcej i więcej, aż w końcu staje się uczuciowcem. Jednak na zewnątrz zachowuje swój bezuczuciowy wizerunek Kleryka.

    Preston odnajduje grupę znaną jako 'Ruch Oporu' zrzeszającą ludzi, którzy duży nacisk kładą właśnie na uczucia. Dla nich brutalność, śmierć, wojna i przestępstwo są niską ceną za szczęście, wesołość, gniew i nawet smutek.

    Z pomocą Ruchu Oporu i używając doskonale wyszkolonej techniki Gun Kata Preston przedostaje się do najwyższych stref rady, żeby zniszczyć rdzeń tej bezuczuciowej cywilizacji i żeby uwolnić ludzi spod jej wpływu raz na zawsze...